• Zprávy
 • Affiche-Retromobile-2019 (nahled)

  Na pařížském výstavišti na Porte de Versailles se v únoru odehraje již 44. ročník populárního a prestižního veletrhu automobilových a motocyklových veteránů a s nimi spojených sběratelských předmětů.

 • sunbeam1

  Uběhne už 90 let od okamžiku, kdy major Henry Segrave překonal v Daytona Beach na Floridě jako první rychlost 200 mil za hodinu, tedy 320 km/h. Sledovalo ho při tom přes 30 tisíc diváků.

 • chevy810

  Rally of the Incas, kterou pořádá Endurance Rally Association a trvala 27 dní, vyhrála americká posádka téměř 80 let starého Chevroletu. Náročný jihoamerický maraton se odehrál na trati 9981 km a vedl úžasnou krajinou z Buenos Aires přes Chile do peruánské Limy.

 • prednasky810

  V úterý 6. prosince se koná v mladoboleslavském Muzeu Škoda závěrečná přednáška cyklu Neobyčejných příběhů z historie automobilky, tentokrát s tématem rallye. Přednášky v Muzeu Škoda jsou bývají poutavé, jejich protagonisty jsou většinou zajímavé osobnosti.

 • BristolBullet810

  Bristol je tradiční britská značka, již v 19. století začala vyrábět tramvaje, od roku 1910 letadla a po druhé světové válce i automobily. Jejich výroba ovšem skončila roku 2011 modelem Blenheim. Nyní se chce Bristol vrátit k automobilům kabrioletem Bullet, který poprvé ukázal v červnu na FoS v Goodwoodu.

 • cobra4_810

  Koncem srpna bude v kalifornském Monterey dražit aukční síň RM Sotheby`s Shelby Cobru 260 s výrobním číslem CSX 2000. Je to první vyrobená Shelby Cobra, kterou od počátku vlastnil sám Carroll Shelby. Vůz do aukce nabídla společnost Carroll Hall Shelby Trust.

 • Sheenovy mistrovské stroje ve skladech Suzuki GB

  Z Austrálie, kde Barry Sheene žil, přicestovaly do Velké Británie motocykly, s nimiž získal Angličan tituly mistra světa pětistovek v letech 1976 a 1977. Hlavní akcí bude Barry Sheene festival na Oliverově hoře ve Scarborough o víkendu 23. a 24. července.

 • LeMans56_810

  V roce 1956 seděli při čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans za volantem Jaguaru D-Type střídavě Ninian Sanderson a Ron Flockhart a vyhráli před dvojicí Stirling Moss a Peter Collins v Astonu Martin a Olivierem Gendebienem s Mauricem Trintignantem na Ferrari.

 • Audi celebrates three major anniversaries at Goodwood

  Na Festivalu rychlosti v Goodwoodu v jižní Anglii ve dnech 24. až 26. června oslaví Audi Tradition 80. výročí vítězství Bernda Rosemeyera v mistrovství Evropy Grand Prix, což byl jakýsi předchůdce dnešní formule 1. Rekonstruovaný Auto Union Typ C z roku 1936 nebude v Goodwoodu poprvé,

 • miura810

  Lamborghini sice pojem “supercar” nevynalezl, ale možná právě jeho kultovní Miura stála v roce  1966 u zrodu této kategorie. Už tehdy měla Miura všechny atributy dnešních supercars: silný motor před zadní nápravou, extrémně nízkou karosérii, kola v rozích a samozřejmě mimořádný design.

 • Vzácný kabriolet Dawn z roku 1952

  Dvanáctého května oznámila společnost Rolls-Royce Motor Cars na světové konferenci svých prodejců v Los Angeles jméno svého příštího nového modelu. Přitažlivý kabriolet se bude jmenovat Rolls-Royce Dawn.

 • image

  Vývojové středisko Carrozzeria Pininfarina se již několik let potýká s finančními problémy. Ty by mohl vyřešit nový investor, kterým je indický kolos Mahindra, o němž se u nás ví asi jen to, že jeho motocykly závodí v silničním mistrovství světa ve třídě Moto3.

 • image

  Své 85. narozeniny oslavil na pařížské výstavě Retromobile legendární 6,5litrový Bentley Speed Six s karosérií Gurnay Nutting z roku 1930. Tehdy se vsadil president Bentley Motors Woolf Barnato, že dojede z Cannnes do Londýna dříve než vlak Blue Train do Calais.

 • image

  McLaren F1 je jedním z největších drahokamů v automobilovém světě. Nejen dobře vypadá, s 6,1litrovým motorem V12 od BMW je také plný síly. V roce 1998 byl McLaren F1 nejrychlejším produkčním automobilem na světě s maximální rychlostí 391 km/h po vyřazení omezovače.

 • image

  Poslední žijící účastník úvodního ročníku šampionátu formule 1 v roce 1950, Francouz Robert Manzon, rodák z Marseille, zemřel ve věku 97 let v jihofrancouzském Cassis, kde žil. Po smrti Josého Froilána Gonzálese byl Manzon posledním žijícím pilotem z první oficiální sezony formule 1 v roce 1950.

 • šmuz1

  Je to o desetinu víc než v předešlém období. Do muzea míří nejen domácí stoupenci značky, ale i zahraniční turisté, v nich převažují Němci a kupodivu Dánové. Vzácností ale nejsou ani Číňané, Australané a Američané z USA. 

 • Lavant1

  Letošní Goodwood Revival vzdá v září hold sportovně závodním automobilům Ferrari z 50. let, představí speciální závod určený výhradně pro automobily s bubnovými brzdami z kultovní dílny v Maranellu.

 • JPB05

  Francouzský závodník, přezdívaný Bébel, slavil úspěchy na dvou i čtyřech kolech, vrcholem jeho kariéry bylo jediné vítězství ve formuli 1, bylo to tehdy poslední vítězství vozu BRM. Beltoise zemřel v pondělí 5. ledna v senegalském Dakaru ve věku 77 let.

 • Cadillac1

  Nejnovějším přírůstkem Národního muzea motorismu v Beaulieu je Cadillac Seville z roku 1977, který si koupil král rokenrolu Elvis Presley v říjnu 1976 pro svou vlastní potřebu. Zvolil kombinaci vínové a stříbrné barvy a sám vůz řídil.

 • Stabilimenti Farina

  Pro svůj jubilejní 40. ročník přichystali pořadatelé výstavy Retromobile v Paříži představení unikátní sbírky prototypů a unikátních automobilů ze sbírky milánského architekta Corrada Lopresta.

 • AlfaPetacci1

  Jakákoliv Alfa Romeo 6C 2500 Berlinetta karosárny Touring je estetickým skvostem a vysoce prestižním předválečným vozem, ale když se takový automobil může pochlubit také opravdu fascinující historii vázanou na jeden z nejvýznamnějších okamžiků 20. století, je to speciální.

 • garage 2

  Na Retromobilu půjde do dražby i 60 aut z jedné stodoly, mezi nimi je i Delonovo Ferrari 250 GT SWB California Spider. "Tohle už se nebude nikdy na světě opakovat," říká Pierre Novikoff, automobilový specialista aukční síně Artcurial. 

 • IMG_1630

  V září při Revivalu v Goodwoodu se podařilo shromáždit 16 vozů Maserati 250F a byl to jeden z vrcholů víkendu. Nyní se ale podařil pořadatelům z GRR (Goodwood Road and Racing) ještě jeden kousek, když tehdejší soupeře po více než půl století přivedli opět do Monzy.

 • alfa-romeo-giulietta-11031-1

  Šedesátiny, to je už docela slušné jubileum, a tak není divu, že značka Alfa Romeo zorganizovala k tomuto jubileu svého populárního modelu Giulietta setkání těchto vozidel ve Středisku automobilového výzkumu koncernu Fiat Chrysler Automobiles v Baloccu.

 • BRM V16_810

  Nebýt to tak daleko, asi by se našlo i v Česku hodně nadšenců, kteří by se vydali 6. prosince do Národního motoristického muzea v Beaulieu na přednášku motoristického historika Douga Nye o závodním voze BRM V16 z roku 1950.

 • 966 Supersport 003

  Jediný dochovaný exemplář vozu Škoda 966 Supersport z roku 1950 se po několikaleté renovaci v dílnách Škoda Auto opět zaskvěl v plné kráse a mohou jej obdivovat návštěvníci Muzea Škoda v Mladé Boleslavi.

 • 1963 Ferrari 250 GT 'Lusso'

  Britská aukční síň Silverstone Auctions bude 4. září při příležitosti Salonu Privé dražit mimo jiné velice vzácné Ferrari 250 GT/L Lusso z roku 1963. Tento model je často označován jako nejkrásnější Ferrari od Pininfariny.

 • super racing cars_1.810

  Porsche si jako výrobce sportovních vozů budoval od roku 1948 unikátní reputaci v oblasti automobilové výroby takovými nadčasovými klasiky jako byly typy 356 a 911. Během posledních 60 let vyvinul řadu exkluzivních supersportů, z nichž většina je nyní k vidění na speciální výstavě “60 let supersportů” v muzeu Porsche.

 • Karel Hrubec s ještě neohořelým Laudou

  Ve věku nedožitých 90 let zemřel 10. října motoristický novinář Karel Hrubec, známý v šedesátých až osmdesátých letech zejména svým psaním o formuli 1, ale také o Šestidenních motocyklových soutěžích, Velkých cenách a dalších motoristických disciplínách.

 • Haug810_1

  Legendární norský soutěžák John Haugland přijal pozvání, aby v mladoboleslavském muzeu zrekapituloval svou úžasnou sportovní dráhu za volanty vozů Škoda. Několik set posluchačů v sále kvitovalo jeho povídání častým potleskem.