Zprávy

Poslední Elvisův Cadillac zamířil do Beaulieu

Nejnovějším přírůstkem Národního muzea motorismu v Beaulieu je Cadillac Seville z roku 1977, který si koupil král rokenrolu Elvis Presley v říjnu 1976 pro svou vlastní potřebu. Zvolil kombinaci vínové a stříbrné barvy a sám vůz řídil.

Vůz je v původním stavu včetně vysílačky, kterou Elvis používal pro komunikaci s kuchyní v Gracelandu a s hlídačem, který mu otevíral bránu. Jedním z prvních lidí, kteří viděli auto v Beaulieu byla Lady Fiona Montagu, manželka zakladatele muzea Lorda Montagu. Lady Montagu je celoživotním fanouškem Elvise, a tak si ráda zapózovala pro fotografy vedle auta ve vlastní verzi Elvisovy slavné bílé kombinézy z Las Vegas. Lady Montagu řekla: „Jsem velký Elvisův fanoušek a oblek jsem si nechala ušít minulý rok pro dobročinnou akci s Elvisovou tématikou na získání finančních prostředků pro Countryside Education Trust.“

 

Cadillac Seville V8 Automatic byl vyroben společností General Motors a karosérii připravila firma Fisher na zakázku Cadillacu. Mezi jeho výbavu patří elektricky ovládaná okna a zrcátka a šedý interiér s dřevěnéými akcenty na palubní desce, dveřích a volantu. Automobil byl dražený v Las Vegas v roce 1994 a prodal se za 101 500 dolarů do soukromé sbírky. Znovu se dostal do prodeje v srpnu, když Graceland pořádal svou vůbec první aukci. Ta se konala v době Elvisova týdne, připomínajícího smrt rokové legend 16. srpna 1977. V aukci se dražily mimo jiné neobvyklé a jedinečné artefakty ze sbírky Grega Page, ve sbírce byl i Elvisův Cadillac Seville z roku 1977.

Auto zakoupil v aukci za 81 250 dolarů Steve Horn jako dárek pro svou ženu Zuzanu. Steve a Zuzana jsou velcí Elvisovi fanoušci a v Evropě v Blackpoolu pořádají každoročně Poctu Elvisovi, každoroční hold umělce soutěže Europe se konala v Blackpoolu (www.elvisfestival.co.uk). „Chtěli jsme dát všem fanoušků Elvise ve Velké Británii k vidění příležitost vidět to auto a Beaulieu je pro to ideálním místem. Jsme potěšeni, že se tu pro něj našlo místo,“ řekl Steve Horn.

Za volantem Ginger Aldenová

Za volantem Elvis 15. srpna 1977

 

Tento Cadillac byl posledním autem, které si Elvis koupil pro vlastní potřebu a řídil ho ještě den před svou smrtí. Předpokládá se, že Elvis koupil během svého života více než 200 Cadillaců, pro sebe, své přátele a příbuzné. Po Elvisově smrti daroval Elvisův otec Vernon vůz Elvisově přítelkyni Ginger Aldenové. Auto je nyní vystavené v Národním muzeu motorismu v Beaulieu a můžete ho vidět v rámci návštěvy celého areálu v Beaulieu.

Cadillac Seville 1977
Cadillac Seville je čtyřdveřový sedan s motorem V8 OHV o objemu 5,7 litru, se dvěma ventily na válec a výkonem 183 k při 4400 otáčkách za minutu a točivým momentem 373 Nm při 2000 otáčkách za minutu. S třístupňovou automatickou převodovkou a pohotovostní hmotností 1901 kg dosahuje rychlosti 185 km/h.

Classic Motor