Zprávy

Úplně první Shelbyho Cobra půjde pod aukční kladívko

Koncem srpna bude v kalifornském Monterey dražit aukční síň RM Sotheby`s Shelby Cobru 260 s výrobním číslem CSX 2000. Je to první vyrobená Shelby Cobra, kterou od počátku vlastnil sám Carroll Shelby. Vůz do aukce nabídla společnost Carroll Hall Shelby Trust. cobra4_810

Tahle Cobra je opravdu ikonická. Postavil ji Carroll Shelby a nikdy ji neprodal. Automobil vznikl v roce 1962 v malé garáži v Santa Fe Springs v Kalifornii, když Shelby namontoval nový lehký točivý vidlicový osmiválec Ford do upraveného podvozku anglického sporťáku AC Ace.

cobra6_810

Motor V8 OHV má jen čtyřkomorový karburátor

cobra2_810

Na sedadle řidiče je vidět, že má vůz opravdu hodně za sebou

Označení Cobra 260 značí objem motoru v kubických palcích, po našem je to 4261 cm³. Rozvod byl OHV, směs připravoval jeden čtyřkomorový karburátor, manuální převodovka byla čtyřrychlostní, brzdy kotoučové, příčná listová péra, rozvor náprav byl 2286 mm.
Zajímavý je už vznik tohoto vozu. Když v roce 1961 hledal závodník Carroll Shelby vhodný vůz pro závody, zaujaly ho dvě věci: britský roadster AC Ace a nový lehký Fordův V8, tzv. small-block. A tak v zářé 1961 napsal do Anglie, zda by mu neupravili AC Ace pro montáž tohoto motoru. A v Anglii souhlasili. Vypůjčili si 4.2litrový motor V8 od Forda GB a auto postavili a vyzkoušeli. Potom z něj vymontovali motor a převodovku a zbytek poslali 2. února 1962 Shelbymu do Los Angeles. V dílně Dean Moon’s shop v Santa Fe Springs pak Shelbyho mechsnici během osmi hodin zamontovali do vozu vlastní Ford V8 s převodovkou a začalo se testovat.

cobra5_810

Vůz sloužil jako předváděcí i pro novinářské testy a několikrát byl přelakován

The first Shelby Cobra, CSX 2000.

Carroll Shelby za volantem „své“ Cobry

The first Shelby Cobra, CSX 2000.

Motor a převodovku do vozu namontovali za osm hodin

Nejdražší Cobra se zatím prodala za cca 5,5 milionu dolarů, tahle pra-Cobra v původním stavu by se prý mohla prodat klidně i za 15 až 20 miliomů dolarů. Je to přehnaný odhad?

Classic Motor, foto Carin Schnabel, Bonhams