Zprávy

Ještě se dá najít auto ve stodole… třeba i bývalé Ferrari Alaina Delona!

Na Retromobilu půjde do dražby i 60 aut z jedné stodoly, mezi nimi je i Delonovo Ferrari 250 GT SWB California Spider. „Tohle už se nebude nikdy na světě opakovat,“ říká Pierre Novikoff, automobilový specialista aukční síně Artcurial. 

Řeč je o ohromující kolekci 60 vozů, které byly objeveny ve stodole, kde odpočívaly 50 let. Celá kolekce bude dražena v nálezovém stavu. Auta začal shromažďovat Roger Baillon, dědeček rodiny, která v současné době vlastní kolekci. V roce 1950 snil o tom, že zachová dědictví předválečných automobilů v muzejním prostředí, zaměřil se na velké francouzské značky a slavné karosárny. Roger Baillon měl tehdy prosperující přepravní společnost v západní Francii. Byl to nadšenec, který dokonce sám postavil roadster, který vystavoval na pařížském autosalonu v 50. letech. V 70. letech ale přestala Baillonova firma prosperovat a byl nucen prodat asi 50 aut ze své sbírky. Zbytek sbírky zůstal po celé další roky zcela nedotčený, všechny ty roky, a vlastně se na ni dočista zapomnělo. Až nyní potomci zjistili, že by z těch vraků ve stodole mohli vytřískat majlant, a tak obsah stodoly nabídli aukční síni Artcurial. Většina vozů sice vypadá tristně, ale nenechte se mást, některé mají milionovou hodnotu. V eurech…

Ferrari California Spider

Maserati Frua

Jen ty nejznámější značky a nejobdivovanější karosáři
Automobily byly poschovávané v různých přístavcích a pod provizorními přístřešky z vlnitého plechu. Na denním světle se objevily značky Bugatti, Hispano-Suiza, Panhard a Levassor, Delahaye, Delage, Maserati, Ferrari a další. Je tu několik Talbotů Lago T26, jeden z nich je velmi vzácný Grand Sport Aérodynamique – a opulentní kabriolet kdysi vlastnil egyptský král Farouk (1920-1965). Ale nejsou to jen značky, které berou dech, mnohé vozy byly oblečeny nejlepšími karosáři své doby, jakými byli Chapron, Million-Guiet nebo Saoutchik. V garáži se např. ukrývalo jedno z pouhých tří Maserati A6G 2000 Berlinettas s karoserií Frua z roku 1956. A pod hromadami časopisů se objevilo něco ještě více vzrušujícího…

Kabriolet Talbot-Lago po egyptském králi Faroukovi

 

Matthieu Lamoure, ředitel Artcurial, a Pierre Novikoff, specialista na auta. Za nimi je Objev!

Pod hromadami časopisů: Delonovo ztracené Ferrari 250 California
Ferrari 250 GT SWB California Spider s kryty světlometů, to je automobil, jehož prvním majitelem byl komik Gérard Blain. Podle Artcurial je tohle zcela jistě poslední California SWB Spider, který ještě někdy mohl být objevený ve stodole. To ale není celá historie, Blain totiž prodal Ferrari herci Alainu Delonovi, který byl několikrát fotografován za jeho volantem, v roce 1964 to bylo např. s Jane Fondovou (během natáčení „Les Félins“) a později s Shirley MacLaine na Azurovém pobřeží. Odhad, za kolik by se tohle ferrari mělo v únoru prodat, je mezi 9,5 a 12 miliony eur.

Talbot-Lago T26 Grand Sport ve stodole...

...a takhle vypadal kdysi.

Dokonce ani manželka původního sběratele nevěděla, kdo mu prodal Ferrari California, nebo kdo ho vlastnil, a ani jejich děti o autě nic nevěděly, než ho před několika měsíci objevili skrytý pod pod hromadou starých časopisů La vie de l’auto (Život automobilu – jak symbolické!). Takže není divu, že doteď byl osud tohoto významném kabrioletu navrženého Pininfarinou záhadou pro historiky automobilových značek.
Je těžké odhadnout, jaký zájem vyvolá objev mezi sběrateli. Naštěstí nebudeme muset čekat dlouho, protože California Spider bude nabízen spolu s dalšími 59 vozy z této úžasné kolekce v první části aukce Artcurial Motorcars na výstavě Rétromobile Salon 6. února příštího roku v Paříži. Podle názoru Matthieu Lamourea, ředitele Artcurial Motorcars, nedošlo k odhalení podobně rozsáhlé sbírky od doby objevu sbírky bratří Schlumpfů v Mulhouse v roce 1977.

Nalezené vozy:
Amilcar C6 berline
Amilcar CGS
Ariès coach
Auto Union kabriolet
Avions Voisin C15
Avions Voisin limousine C15
Avions Voisin C7 karosérie Gallé
Ballot 8 Cyl limousine
Barré torpédo
Berliet coupé chauffeur
Berliet Type VIGB 10HP Taxi Landaulet
Bugatti 57 Ventoux
Citroën Trèfle
Delage D6
Delage D8 coach
Delahaye 135 kabriolet Faget Varnet
Delahaye 135 coach Chapron
Delahaye 235 coach Chapron
Delahaye 235 coach Chapron
Delahaye 235 coupé Chapron
Delahaye Type 43 coupé chauffeur
Delahaye GFA 148 L
Delahaye Type 43 camionnette
Delaunay Belleville limousine VL8
Facel Vega Excellence
Ferrari 250 GT California SWB
Ferrari 308 GTS i
Ferrari 400
Ferrari Mondial 3.2L kabriolet
Hispano Suiza H6B kabriolet Millon-Guiet
Hotchkiss kabriolet
Innocenti S kabriolet
Jaguar type S 3.4 L
La Buire 12 A
Lagonda LG45 kabriolet
Lancia Thema 8.32
Lorraine Dietrich B3/6 plateau
Lorraine Dietrich B3/6 torpédo karosérie Grumman
Lorraine-Dietrich torpédo
Maserati A6G 2000 Bberlinetta Grand Sport Frua
Mathis kabriolet
Mathis FOH
Packard cabriolet Super Eight
Panhard-Levassor Dynamic berline X77
Panhard-Levassor Dynamic coupé X76
Panhard-Levassor limousine X72
Porsche 356 SC ex-Sonauto
Renault AX torpédo
Renault Vivastella kabriolet
Sandford cyclecar (tříkolka)
Singer Cabriolet
Talbot Lago 11/6 kabriolet
Talbot Lago Baby kabriolet
Talbot Lago Baby kabriolet
Talbot Lago Cadette 11
Talbot Lago coach
Talbot Lago T26 coach
Talbot Lago T26 Grand Sport coupé Saoutchik
Talbot Lago T26 Record coupé Saoutchik
Talbot Lago T26 cabriolet Saoutchik ex-král Farouk

Classic Motor, foto RM Auctions, Rémi Dargegen, archiv