• Motocykly
 • cm0616-243928_1

  Americká aukční síň Mecum, která víc než na kvalitu hledí na kvantitu, dražila v Chicagu 350 motocyklů. Mezi množstvím banalit se ovšem většinou najde i pár zajímavých kousků. Tentokrát to byla třeba tovární Yamaha pro americkou plochou dráhu (flat track), s níž závodili Kenny Roberts i Wayne Rainey.

 • Jawa 250 1957 cm0616-243676_1

  Když počátkem června dražila aukční síň Mecum v Chicagu 350 motocyklů, byly mezi nimi i motocykly československé produkce. Za ty peníze by je nejspíš koupil leckterý český fanoušek. Kdyby to ovšem nebylo až za Velkou louží…

 • image

  Americký herec Steve McQueen je znám také jako zanícený automobilový a motocyklový závodník. Byl např. členem americké Stříbrné vázy na Šestidenní ve východoněmeckém Erfurtu v roce 1964. Byla to vůbec první účast Američanů na Šestidenní. 

 • image

  Kalifornská firma Vintage Electric vyrábí elektrokola pod názvem E-Tracker v nádherném retrostylu. Jsou to zřejmě vůbec nejzajímavější kola ze současné produkce. Navíc prý jsou i nejrychlejší na trhu… Inu Amerika. 

 • honda3D

  Jonathan Brand je výtvarník žijící v New Yorku a napadlo ho vytisknout si Hondu CB 500 ročník 1972 na 3D-tiskárně. A také to udělal! Ale nestačilo na to jen zmáčknout jedno tlačítko...

 • Kawasaki H1

  Leckterého fanouška motocyklových velkých cen mrzí, že z okruhů vymizely dvoudobé závodní motocykly a nahradily je velkoobjemové čtyřtakty. Přitom před 40 lety se takový dvoudobý půllitr dal běžně koupit.

 • První číslo Moto Revue z roku 1913 a letošní vydání

  Nejen automobily a lidé mají svá výročí, významná jubilea slaví i časopisy. To, že vůbec ještě vycházejí tištěné časopisy, je dnes skoro malý zázrak, ale časopis vycházející už sto let, to je stejné unikum jako vzácný Voisin. 

 • Norton 490 cm3 Model 16H

  Červnová dražba byla již druhou letošní dražbou, pořádanou v Oxfordu aukční síní Bonhams. Kromě řady automobilů, jejichž výsledné ceny výrazně přesáhly odhad, se zde nabízelo i relativně dost motocyklů.

 • la-pierce-vibrationless-imaginee-par-percy-pierce-dr-70747-1-zoom-article

  Při 22. ročníku Annual Antique & Classic Bicycle Auction v New Yorku byl 20. dubna vydražen mimo jiné i motocykl Pierce Four z roku 1911 s řadovým čtyřválcovým motorem o objemu 700 cm³. Ve světě existuje pouhá desítka těchto motocyklů.

 • nahled

  Na Retromobilu se konala dražba veteránů aukční síně Artcurial. Mezi draženými kusy byla i závodní Jawa 350 V4 typ 673. Očekávala se cena mezi 150 až 200 tisíci eur, Jawa však nového majitele nenašla, stejně jako dalších šest motocyklů, mj. Henderson K 1920 nebo Vincent 500 Comet 1951.

 • hvaMcQ810

  Hollywoodská ikona Steve McQueen je i více než 30 let po své smrti stále v živé paměti svých fanoušků. Svou hlubokou stopu zanechal nejen ve filmu, ale i v motorismu, kde se proslavil za volantem i za řídítky. V lednu bude aukční síň Bonhams nabízet v Las Vegas jeho bývalou Husqvarnu 400 z roku 1970.

 • bmw810

  Stephan Schaller, prezident BMW Motorrad, oznámil na výstavě EICMA v Miláně, že BMW v příštím roce představí nový motocykl se vzduchem chlazeným dvouválcem typu boxer na počest 90. výročí výroby motocyklů BMW.

 • Picture 5

  Původně už mělo být jasno 4. října, ale termín dražby byl posunut na 23. října. V ten den se bude v Imperial War Museu v Duxfordu mj. dražit i Brough Superior SS80 zvaný Old Bill. Byl to osobní závoďák George Brougha a měl by překonat rekord v ceně vydraženého motocyklu. Zatím ho drží jiný Brough Superioir – SS100, který se prodal za 286 tisíc liber.

 • hell5

  Velkoobjemový vidlicový dvouválec, to je americká klasika. Motocykl bez kapotáže, to je americká klasika. Solné pláně v Bonneville, to je americká klasika. Když se to pak sejde pohromadě, může se zrodit nový světový rekord.

 • bd1

  Po sametové revoluci se nechal kdekdo zlákat možností snadno a rychle prodat něco „na Západ“, a tak z českého území zmizelo hodně veteránů, zejména motocyklů. Když si nyní chce nějaký sběratel opatřit zajímavý český výrobek, musí se často porozhlédnout v zahraničí a nakonec koupí mnohem dráž. Třeba tuhle BD 500 z roku 1926.

 • hondacl77_2

  Zpěvák skupiny Doors Jim Morrison zemřel ve svých 27 letech v Paříži již v roce 1971, ale dodnes chodějí na jeho hrob na pařížském hřbitově Pere Lachaise plakat fanynky. Podle přiložených dokumentů patřila zelená Honda CL77 z roku 1968 právě Jimovi Morrisonovi, který ji vlastnil poslední tři roky svého života.

 • Leppan 1

  Ve stanu MidAmerica v Pebble Beach byl v srpnu vystaven tento speciál Gyronaut X-1, s nímž v roce 1966 Robert Leppan ustavil v Bonneville světový rychlostní motocyklový rekord hodnotou 395,28 km/h.

 • Crocker Big Tank 1

  Crocker Big Tank neboli “velká nádrž” patří k nejvzácnějším americkým motocyklům. Crocker, to je mýtus, poslední motocykl této značky opustil továrnu v Los Angeles před 70 lety. Vyrobeno bylo celkem pouze 60 (zřejmě) dvouválců Crocker pro běžný provoz.

 • Squalo 7

  Italové měli vždy rádi závody, ať to byly automobily nebo motocykly, lodě či letadla. Tento zájem se projevoval i v 50. letech. Není divu, že si řada závodníků upravovala cestovní motocykly pro závody. Nejinak tomu bylo se sportovně cestovním modelem MV Agusta 175 CS.

 • derringer5(2)

  Na první letmý pohled vám ten stroj připomene závodní laurinku Václava Vondřicha, jméno zase evokuje dvourannou „dlaňovku“, kterou měl schovanou v ponožce populární americký gangster John Dillinger, když ho před 75 lety zatýkali v Arizoně, nebo jakou použil v divadle vrah Abrahama Lincolna John Wilkes Booth.