Zprávy

Alfa po Mussoliniho milence bude dražena v Paříži

Jakákoliv Alfa Romeo 6C 2500 Berlinetta karosárny Touring je estetickým skvostem a vysoce prestižním předválečným vozem, ale když se takový automobil může pochlubit také opravdu fascinující historii vázanou na jeden z nejvýznamnějších okamžiků 20. století, je to speciální.

Je dobře zdokumentováno, že známý italský diktátor Benito Mussolini si rád užíval života, takže když hledal vhodný dárek pro svou milenku Clarettu Petacciovou, podlehl kouzlu ohromujících linií a výkonnosti Alfy Romeo 6C 2500 Sport Berlinetta. Podvozek č. 915033 sjel z výrobní linky v roce 1939, s nádhernou karosérii Touring, a do opatrování ho dostala Claretta Petacciová pro svou výhradní popotřebu. Měla i řidiče, Franze Spöglera, který po válce potvrdil identitu vozidla. Je to auto, kterým Petacciová a ostatní členové její rodiny jeli v koloně z Milána, když v dubnu 1945 prchali z Itálie. Byli však zastaveni a postříleni partyzány u jezera Como a pověšeni za nohy spolu s Mussolinim. Poslední den svého života tedy strávila Claretta Petacciová v tomto voze, který bude v únoru v Paříži dražen.

 

"Best of Show" na Salonu Privé Concours d'Elegance v roce 2011

Vůz s výrobním číslem 915033 získal po válce důstojník americké armády a odeslal ho do Spojených států. Tam byl znovu objeven v roce 1970 na farmě ve státě New York, v posledních letech byl plně a věrně renovován za dohledu světově proslulého odborníka na značku Alfa Romeo Francesca Bonfantiho. Automobil pak získal mj. ocenění „Nejlepší ve své třídě“ na Concorso d’Eleganza Villa d’Este v roce 2007 a „Best of Show“ na Salonu Privé Concours d’Elegance v roce 2011.

Claretta a Benito před válkou...

...a na jejím konci

„Jen málo vozů, které prošly našima rukama, mělo tak významný historický kontext, jakým se může pochlubit tato Alfa Romeo,“ říká Augustin Sabatié-Garat, automobilový specialista, aukční síně RM Auctions Europe.

Classic Motor, foto RM Auctions a archiv CM