Zprávy

Haugland znovu oslnil – v Muzeu Škoda

Legendární norský soutěžák John Haugland přijal pozvání, aby v mladoboleslavském muzeu zrekapituloval svou úžasnou sportovní dráhu za volanty vozů Škoda. Několik set posluchačů v sále kvitovalo jeho povídání častým potleskem.

Každý, kdo se v 70. a 80. letech jen trochu zajímal o motorismus, věděl, kdo je Johnny Haugland. Byl to Létající Nor. Létající na škodovkách. Dvacet let předváděl své jezdecké umění i kvalitu mladoboleslavských výrobků na soutěžích a závodech po celém světě. V úterý 8. října večer stanul za pultíkem přednáškového sálu Muzea Škoda v Mladé Boleslavi a v hledišti ho uvítalo několik stovek nadšených fandů, z nichž drtivá většina měla s sebou nějakou knížku, plakát nebo alespoň fotku s Hauglandem a po přednášce si spořádaně stoupli do dlouhé fronty, aby si od mistra volantu a pedálů nechali něco podepsat nebo se s ním vyfotili. John Haugland je v Česku stále legendou, i když na škodovkách přestal závodit už v roce 1990.

John Haugland, kterému je mezitím 67 let, dokázal hovořit dvě hodiny, ale nebyly to žádné nudné statistiky, nýbrž vzpomínky plné historek, většinou zábavných nebo aspoň podaných humorně. Už počáteční výčet českých slov, která se Johnny naučil, vyvolal výbuchy smíchu, které se během večera často opakovaly, protože Haugland je dobrým vypravěčem. Zdůraznil, jak do Československa přijel poprvé s Rudou armádou v srpnu 1968 a u Škody skončil opět s odchodem Rudé armády od nás v roce 1990.

Haugland nemluvil jen sám, ale několikrát pozval k mikrofonu i své dávné přátele, kteří mu pomáhali, byli to bývalí zaměstnanci Škody, mechanici i vedoucí pracovníci. Na stěně za Hauglandem se mezitím promítaly zajímavé fotografie i unikátní videa. Cesta z Prahy nebo i z větší vzdálenosti do Mladé Boleslavi se rozhodně vyplatila, zážitek s nestárnoucím Johnnym byl silný a hodnotný.

Petr Hájek, foto autor a archiv J. Hauglanda