Motocykly

Gyronaut X-1 v Pebble Beach

Ve stanu MidAmerica v Pebble Beach byl v srpnu vystaven tento speciál Gyronaut X-1, s nímž v roce 1966 Robert Leppan ustavil v Bonneville světový rychlostní motocyklový rekord hodnotou 395,28 km/h.

Gyronaut X-1, který byl vybaven dvěma motory Triumph 650 a k rekordu mu stačilo nějakých 130 koní, má podstoupit renovaci a v příštím roce se zúčastnit opět týdne rychlosti v Bonneville Salt Flats. Tento speciální motocykl postavili Bob Leppan, Alex Tremulis a Jim Bruflodt. Světového rekordu dosáhli v té úžasné době, kdy Neil Armstrong vstoupil na Měsíc, Beatles vydali album Revolver, Ford GT40 obsadil celé stupně vítězů v Le Mans a Steve McQueen natočil Bullitta.

Rozebraný Gyronaut a Triumphy letos v Pebble Beach

Bob Leppan měl zastoupení značky Triumph v Detroitu a jezdil závody dragsterů, v nichž používal britské motory. Už tady použil dva motory v tandemu a Jim Bruflodt byl jeho špičkovým mechanikem. Alex Tremulis byl 11 let šéfem designového studia u Fordu, ale předtím se podílel také na vozech Duesenberg, Cord nebo Chrysler. Byl posedlý aerodynamikou. S Leppanem se potkali v Bonneville v roce 1963. Rychle si padli do oka a začali pracovat na novém projektu: Gyronaut X-1.

text: Classic Motor, foto: D.R.