Motocykly

23. října se možná prodá nejdražší motocykl a bude to Brough 1922

Původně už mělo být jasno 4. října, ale termín dražby byl posunut na 23. října. V ten den se bude v Imperial War Museu v Duxfordu mj. dražit i Brough Superior SS80 zvaný Old Bill. Byl to osobní závoďák George Brougha a měl by překonat rekord v ceně vydraženého motocyklu. Zatím ho drží jiný Brough Superioir – SS100, který se prodal za 286 tisíc liber.

Brough Superior SS80 „Old Bill“ byl v továrně Brough postaven v roce 1922 pro osobní potřeby George Brougha, zakladatele Brough Superior Motorcycles. Motocykl měl vidlicový dvouválec o objemu jednoho litru s postranními ventily a byl poprvé použit v Brooklands v roce 1922.

George Brough s ním vyhrál Expert Race na pět kol. Později ten den Brough havaroval a skončil v nemocnici. Slíbil pak rodině, že už nebude závodit. Jenže argumentoval tím, že sprinty a závody do vrchu nejsou závody… Motocykl dostal jinou vidlici a speciální motor vyvinutý u JAPu. George Brough s ním vyhrál 51 sprintů, při tom 52. opět havaroval a strávil několik týdnů v nemocnici. Motocykl byl pak přestavěn na cestovní a prodán.

V 50. letech byl Old Bill restaurován a uveden do podoby z roku 1923, v roce 1991 se zúčastnil závodu klasiků na Tourist Trophy na Manu. Nyní bude dražen v duxfordském Válečném muzeu a podle expertů je velká šance, že padne aukční rekord motocyklů a cena přesáhne 280 tisíc liber. Napovídá tomu vývoj cen v posledních deseti letech. Ovše, u dražeb není nikdy nic jistého, takže si musíme počkat až dražba v režii aukční síně H&H Auctions proběhne.

text: Classic Motor, foto: H&H