Motocykly

Americký dvouválec Confederate Hellcat jel Solnými pláněmi 277 km/h

Velkoobjemový vidlicový dvouválec, to je americká klasika. Motocykl bez kapotáže, to je americká klasika. Solné pláně v Bonneville, to je americká klasika. Když se to pak sejde pohromadě, může se zrodit nový světový rekord.

Confederate X132 Hellcat Combat není motocykl, který by spadal do kategorie classic nebo dokonce veterán. I když se jedná o současný výrobek, má ale klasické kořeny: pohání ho klasický vidlicový dvouválec od firmy S&S (úhel válců 56°) s objemem 132 kubických palců (2163 cm³) a s rozvodem OHV.
Duchovním otcem motocyklu je James Hoegh, který také na Solných pláních (Salt Flats) v utažském Bonneville uchopil řídítka svého nekapotovaného stroje a projel s ním trať mezi fotobuňkami rychlostí 277 km/h (172,211 mil/hod), což znamenalo nový světový rekord v kategorii APF3000, což je třída pro motocykly s americkým motorem V2, s rozvodem OHV a objemem od dvou do tří litrů, nekapotované. Výkon Hellcatu je v sériovém provedení jen asi 135 k a 202 Nm, pro účely tohoto rekordu byl motor vyladěn na vyšší výkon. Sériová verze Hellcatu se prodává za necelých 50 tisíc dolarů a v plánu je vyrobit jen 164 kusů.
Kdo jste to nikdy nezkusili, už při rychlosti kolem 200 km/h je problém udržet na nekapotovaném stroji kolena u motocyklu, při těch o téměř 80 víc je to už atletický výkon.

text: Classic Motor, foto: ©D.R.