Motocykly

Retromopedy od Derringera

Na první letmý pohled vám ten stroj připomene závodní laurinku Václava Vondřicha, jméno zase evokuje dvourannou „dlaňovku“, kterou měl schovanou v ponožce populární americký gangster John Dillinger, když ho před 75 lety zatýkali v Arizoně, nebo jakou použil v divadle vrah Abrahama Lincolna John Wilkes Booth.

Není to ale ani jedno, jedná se o motocykly ve stylu dráhových závoďáků z 20. let, kterým vdechuje život průmyslový návrhář Adrian van Anz usazený v Los Angeles.
V té úžasné době před hospodářskou krizí závodily silné očesané stroje na dřevěných drahách a do jezdecké výstroje patřily letecké brýle, kožené rukavice a vlněný svetr.

Van Anz osvěžil ducha tehdejší doby sérií motokol v retrostylu vybavených moderními motory o objemu pouhých 50 kubíků. Tyhle neobvyklé mopedy z továrny Derringer Cycles samozřejmě přitahují pozornost, ale jsou i praktickými dopravními prostředky v přehuštěném městě. Největší rychlost je asi 60 km/h a zhruba stejný počet kilometrů ujede stroj na jeden litr benzínu.

Ačkoliv základem mopedu je standardní rám, každý kousek může být postaven podle individuálních přání zákazníka, barevnou kombinací počínaje, přes ručně dělaná kožená sedla až po barevné dráty v kolech nebo měděné nýty. Barevně lze pojednat i pneumatiky a chcete-li být “in”, nabídne vám Derringer Cycles i celou škálu značkových doplňků od trička po kožené kalhoty.

 

Asi nepřekvapí, že tyhle mopedy mají úspěch mezi obyvateli Hollywoodu (pořídili si je prý Robin Williams, Hugh Laurie nebo Reese Witherspoon), ale nemusíte mít příjmy hollywoodských hvězd, abyste si takového sekáče na dvou kolech pořídil. Ceny se pohybují od 3500 dolarů (cca 70 000 Kč) až do asi 10 000 dolarů (200 000 Kč) u verze se všemi extra. Na moped je čekací doba asi osm týdnů.

text: Classic Motor, foto: Derringer Cycles