Motocykly

Čtyřválcová závodní Jawa kupce nenašla

Na Retromobilu se konala dražba veteránů aukční síně Artcurial. Mezi draženými kusy byla i závodní Jawa 350 V4 typ 673. Očekávala se cena mezi 150 až 200 tisíci eur, Jawa však nového majitele nenašla, stejně jako dalších šest motocyklů, mj. Henderson K 1920 nebo Vincent 500 Comet 1951.

V katalogu aukční síně byla Jawa z konce 60. let vedena s číslem rámu TK10105059 a motorem L4-1RH. Ve své době konkurovala motocyklům Yamaha a MV3 Agusta, bohužel trpěla poruchovostí a proslavila se tím, že na ní v Německu zahynul Bill Ivy. Majitel, který nabídl motocykl do aukce, ho koupil v roce 1991 za 21 milionů lir od Michelangela Pochettina, což byl v 70. letech italský motokrosař, který se pak stal na čas i dovozcem českých motocyklů do Itálie.

Vidlicový dvoudobý čtyřválec Jawa se čtyřmi klikovými hřídeli a rotačními šoupátky dával výkon asi 80 k při 13 200 otáčkách. Prodávaná Jawa je osazena karburátory Dell’Orto a ne Amal, proto se poslední majitel motocyklu domnívá, že se jedná o stroj, s nímž jezdil italský jezdec Silvio Grassetti. Znalec závodních Jaw Milan Chalupník ovšem poznamenal, že v minulosti vzniklo i několik replik tohoto motocyklu…

 

 

Nicméně řada dílů je z magnézia a údajně se v červnu 1998 zúčastnil revivalu v Misanu. Ač je na fotografiích bez kapot, byl nabízen s údajně původní kapotáží. Možná na aukci nepřišli sběratelé motocyklů, protože dost motocyklů zůstalo v aukci Artcurialu na ocet.

text: Classic Motor, foto Artcurial