Život s klasikou

Tahle espézetka není kmotrovská. Ale stála přes 18 milionů korun…

Zajímavá espézetka neboli registrační značka motorového vozidla se u nás nedá oficiálně koupit, ale pokud máte ty správné konexe, můžete získat tzv. kmotrovskou espézetku se zajímvým koncovým čtyřčíslím. Ve světě je tomu ale jinak.

Je všeobecně známo, že Britové obchodují se vším, a tak nepřekvapí, že ve Velké Británii lze koupit i espézetku zcela oficiálně, nejlépe v dražbě. Je třeba předeslat, že tam je člověk majitelem registrační značky (RZ) na celý život, může ji prodat nebo zdědit, není vázána na žádné vozidlo, jen a jen na majitele. Jsou firmy, jejichž obchodní činnost spočívá v koupi a prodeji registračních značek. Jejich cena se odvíjí od toho, jaké číslice a znaky na nich jsou. Obecně platí, že cennější jsou ty kratší až nejkratší a cení se složení číslic a písmen, která něco vyjadřují.

Ferrari 250 SWB z roku 1961 po Ericu Claptonovi

Na konci listopadu se konala dražba registračních značek, kterou pořádala agentura DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency), a při níž padl britský, ale nejspíš i světový rekord v ceně RZ. Imatrikulace „25 O“ se totiž prodala za 518 000 liber, což je v přepočtu přes 18 milionů korun. Tolik peněz byl ochoten za značku vydat John Collins, zakladatel společnosti Talacrest, která se specializuje na sběratelské vozy Ferrari. Zmíněná RZ „25 O“ by měla být připevněna na Ferrari 250 SWB z roku 1961, které kdysi patřilo Ericu Claptonovi. Nebyl to jediný výdaj John Collinse, o pár hodin předtím totiž již koupil RZ „250 L“, která přijde na vůz Ferrari Lusso z roku 1964. Tahle RZ ho stála výrazně méně: 164 498 liber, tedy cca 6,1 milionu korun.

„Byl jsem rozhodnutý koupit obě espézetky, otázka byla jen, kolik budu muset za toto privilegium zaplatit,“ řekl John Collins po dražbě a dodal, že byl připraven jít až nad jeden milion liber, pokud by to bylo nutné pro získání RZ „25 O“.

Classic Motor, foto Talacrest