Život s klasikou

Impozantní reklamní film na Tatru 603 z roku 1962

Zlínskému (tehdy gottwaldovskému) studiu Krátkého filmu Praha se v roce 1962 podařilo natočit velice působivý snímek, ukazující přednosti špičkového československého automobilu Tatra 603. Je k vidění na youtube.

Film byl určen asi pro zahraničí, byť se jmenuje Šťastnou cestu a mluví se tam česky, ale policie vypadá spíše jako francouzská. Policejní „stíhač“ jezdí na Jawě 500 a ostatní v zajímavě upravené Škodě 1200, ale na voze je místo tehdejšího „Veřejná bezpečnost“ nápis „Police“ a policisté mají čepice jako francouzští četníci, tzv. kepi, a bílé opasky a bílá pouzdra na pistoli. Policista na motocyklu nemá přilbu, také jen čepici, jako četníci ve francouzských filmech s Louisem Funesem. Ani rychlostní radary neodpovídají tomu, co se tehdy u nás používalo.

 

Ovšem to, co předvádí ve filmu s Tatrou 603 řidič, to je lahůdka, a je třeba ocenit i režii a kameru, na tehdejší dobu úžasné. Sledovat taneček s Tatrou na Strakonické podél Vltavy, či drifty na mokré silnici a zejména na mokré dlažbě úzkých městských uliček, to je zážitek, který si rádi zopakujete i několikrát. Nejedná se však o žádný několikavteřinový reklamní šot, na jaké jsme dnes zvyklí, film má stopáž dvanáct a půl minuty

Není známo, zda měl tento film nějaký významnější vliv na prodeje Tater 603 v zahraničí, protože ani nebyl příliš zájem, aby s tímto „papalášautem“ jezdili po světě obyčejní smrtelníci, ale jako svědectví umění českých konstruktérů a schopností vozu (i řidiče!), je tenhle film naprosto dokonalý. Najdete ho zde.

Classic Motor