Život s klasikou

Dráhové kolo Steva McQueena

Co všechno nenajdete ve spojení s legendárním hercem Stevem McQueenem! Nejsou to jen auta a motorky, ale i kola. Nečekaná kola. Tohle stoleté dráhové kolo, které se objevilo na aukci MidAmerica v Pebble Beach, pochází z McQueenovy sbírky.

Od motorce ke kolu či naopak je holt blízko. Jednorychlostní dráhové závodní kolo (tedy kolo pro závody na velodromu s klopenými zatáčkami), tzv. „furtošlap“, vyrobila v Americe továrna Hendee&Nelson pod jménem Silver King, má výrobní číslo 1596, speciální řídítka, plné gumové obruče na dřevěných ráfcích, kostru lucerny z 19. století prý přidal sám Steve McQueen. Vdova po Stevu, Barbara McQueen, písemně stvrdila, že toto kolo pochází z majetku Steva McQueena.
George Hendee byl prvním americkým cyklistickým mistrem, v roce 1892 skončil se závoděním a roku 1896 začal vyrábět ve firmě Hendee&Nelson Manufacturing kola pod jménem Silver King pro muže a Silver Queen pro dámy (i tady lze vystopovat spojitost s McQueenem…). V roce 1901 se Hendee spojil s Carlem Hedstromem a založili společnost, která se pak stala slanou jako Indian Motorcycle. A Steve McQueen byl velkým příznivcem motocyklů Indian.
Vypadá to, že se kolo na aukci neprodalo…

text: Classic Motor, foto: MidAmerica