Dražby

V Paříži prodali veterány za 32 milionů eur, o třetinu víc než loni

Během výstavy Retromobile v Paříži se tradičně konají i významné aukce sběratelských automobilů. Nejinak tomu bylo i letos a při dražbě pořádané aukční síní Artcurial padlo i několik cenových rekordů.

artcurial810

Zatímco v loňském roce se zdálo, že trh s automobilovými veterány poněkud zbrzdil a dosažené ceny nedosahují odhadů, letos možná nastane opět běh vzhůru k závratným cenám. Již delší dobu je vidět stoupající křivka u “malých” Ferrari Dino. V Paříži se prodal model Ferrari Dino 206 P Berlinetta speciale z roku 1966 za 4,4 milionu eur, což je aukční rekord tohoto modelu. Rekordní ceny dosáhly další čtyři vozy. I další čísla jsou zajímavá a imponující: dražbu sledovalo přímo v sále přes 3000 diváků, dalších přes 15 tisíc živě přes internet, na aukci se registrovalo na 500 dražitelů 18 národností, dvě třetiny nabídky vydražili zahraniční kupci. A dostalo se i na charitu – La Bonne Etoile (Dobrá hvězda) Johnnyho Hallydaye získala z dražby 550 tisíc eur.

Artcurial_810

Jedno číslo je třeba trochu korigovat: letošní nárůst obratu o třetinu platí jen v případě, že se do loňské celkové sumy nepočítá exkluzivní prodej Ferrari 335 Sport Scaglietti z roku 1957, který se před rokem prodal sám o sobě za více než 32 milionů eur.

Classic Motor, foto Artcurial