Dražby

Poslední motokára Ayrtona Senny. V dražbě v Paříži

Až se budou počátkem února v Paříži dražit hodně zajímavé, často unikátní a hodně drahé automobily, mohli byste přehlédnout jednu drobnost. Kolem té motokáry byste prošli prakticky bez povšimnutí. Pokud byste nevěděli, že…

Tohle je poslední motokára, jejíž volant svíral v rukou legendární Ayrton Senna da Silva, od jehož smrti loni uplynulo již 20 let. V roce 1981 pobýval Senna v Británii a jezdil, tedy vyhrál britské mistrovství formule Ford. Pardon, dva britské šampionáty formule Ford! Jely se totiž ve třídách 1600 a 2000 kubíků. Ale také si odskočil do italské Parmy na motokárové mistrovství světa. Nedostal se ani na bednu, skončil čtvrtý. A to si jistě dělal čáku na titul, protože v předchozích dvou letech dojel vždy druhý. Hodně ho to mrzelo. Hned po závodě Senna, kterému bylo tehdy 21 let, prodal motokáru Dap nynějšímu majiteli, který ji teď dal do dražby aukční síni Bonhams. Od té doby najezdila motokára jen pár hodin, původní motor byl ovšem nahrazen z neznámého důvodu jiným, údajně identickým. Zbytek káry je údajně původní.

Nebýt toho, že s touhle motokárou jezdil Senna, asi by se prodala za pár šupů, ovšem takhle… ji Bonhams odhadují na nějakých 19 až 22 tisíc liber, což je bratru na koruny cca 700 až 800 tisíc! O tom, že tohle je bývalá Sennova motokára, asi není pochyb. Ovšem tvrzení, že byla jeho poslední, už má trochu trhlinu: Ayrton Senna startoval na motokárovém mistrovství světa ještě v roce 1982. Dojel čtrnáctý. A na čem asi jel?!

Classic Motor