Dražby

Bonhams bude dražit Hawker Hurricane, stíhačku z druhé světové

Až se budou 3. prosince v Mercedes-Benz World Brooklands dražit sběratelské automobily (Collectors‘ Motor Cars) a automobilie, bude v nabídce i první bitevní jednoplošník britského královského letectva RAF Hurricane, jehož cena se odhaduje na 1,4 až 1,7 milionu liber (cca 43 až 53 mil. Kč).

Hawker Hurricane se proslavil během bitvy o Británii a má na svém kontě více sestřelených nepřátel než slavnější Spitfire. První prototyp byl smontován a poprvé vzlétl roku 1935 v Brooklands, tedy v místě, kde se bude v lednu konat dražba. Celkem bylo v Brooklands vyrobeno přes 3000 Hurricanů, tedy asi pětina všech. V bitvě o Británii Hurricany většinou útočily na bombardéry, zatímco obratnější a rychlejší Spitfiry se zabývaly doprovázejícícmi stíhačkami Messerschmitt Bf 109.

Sestava Hurricanů při bitvě o Británii

Hawker Hurricane Mk IIB

 

Na prodej půjde Hurricane Mk XIIa 5711 z roku 1942. Typ XII byl v podstatě typ IIb, ale vyrobený v Kanadě pro Royal Canadian Air Force. Největší rozdíl mezi těmito modely spočíval v použití amerického motoru Packard Merlin 29 a amerických přístrojů a vysílačky. Celkem se vyrobilo 474 Hurricanů Mk XII. Hurricane Mk XIIa 5711 je vybaven tuctem kulometů 0.303. Sloužil u armády do roku 1947, pak byl prodán, v 80. letech byl restaurován a opět vzlétl roku 1989. V roe 2002 ho koupil IWM Duxford do sbírky Historic Aircraft Collection. Letoun měl původní imatrikulaci G-HURI, dnes létá jako Z5140 s označením HA-C a je vyveden v barvách, jaké používaly Hurricany IIb 126. Squadrony na Maltě. Byl také prvním Hurricanem, který se od druhé světové války na Maltu vrátil a letos v létě letěl do Ruska, kde se na moskevské Airshow předvedl Voloďovi Putinovi.

Prodávaný Hurricane patří k asi jen tuctu dosud létajících strojů (14 533 Hurricanů se vyrobilo mezi roky 1937 a 1944) tohoto věhlasného modelu a je ve velmi původním stavu. Hurricane je dnes mnohem vzácnějším letounem než pupolárnější Spitfire, kterých je po světě v letové kondici asi 40. Spitfiry se také lépe renovují, protože jsou celokovové, Hurricane má zadní část dřevěnou, potaženou plátnem.
Více informací na www.bonhams.com

text: Classic Motor, foto: Bonhams, D.R.archiv