Akce

V Silverstonu si připomenou slavnou kariéru Jima Clarka

Letos uplyne 50 let od doby, kdy získal Skot Jim Clark svůj první titul mistra světa formule 1. Britové si to připomenou mimo jiné na akci Silverstone Classic o víkendu 26. až 28. července.

Jim Clark vítězí s Lotusem 25 v GP Anglie 1963 v Silverstonu

Památce dvojnásobného mistra světa Jima Clarka budou v letošním Silverstone Classic věnovány dva historické závody formule 1 a na jeho počest bude uspořádána i slavnostní večeře.

Večeře se bude v budově Silverstone Wing konat v pátek 26. červenec – téměř přesně 50 let poté, co Clark vyhrál Velkou cenu Velké Británie v Silverstone dne 20. července roku 1963. Večeře bude otevřena pro členy Klubu britských závodních jezdců (BRDC) a pro startující v Silverstone Classic.

Jim Clark se narodil ve městě Fife, ve formuli 1 získal tituly mistra světa v letech 1963 a 1965 a byl prvním britským jezdcem, který vyhrál závod Indianapolis 500, také v roce 1965. V době své tragické smrti při závodě formule 2 na Hockenheimu v Německu v dubnu 1968 měl na svém kontě více vítězství v Grand Prix (25 z pouhých 72 startů) a pole position (33) než kterýkoli jiný jezdec v té době.

Mnozí z těch, kteří zažili Clarka v 60. letech, budou sdílet své vzpomínky v průběhu večeře. Mezi pozvanými řečníky je několik jeho bývalých kolegů, včetně Jacka Searse a Sira Johna Whitmora, mechanici Bob Dance, Dick Scammell a Cedric Selzer z tehdejší slavné éry u Lotusu a proslulý designér Len Terry. Budou zde také vystavena auta, s nimiž Clark závodil.

Trust Jima Clarka vystaví asi 20 vítězných trofejí, které jsou v současné době k vidění v Muzeu Jim Clark Room v jeho někdejším bydlišti v Duns, Berwickshire. Slavnostní večer poctí i několik členů Clarkovy rodiny.

Startovní listina pro dva závody o Jim Clark Trophy v kategorii Pre-1966 GP vozy s motorem před zadní nápravou pořádané Historic Grand Prix Cars Association (HGPCA) obsahuje řadu Lotusů, ve kterých talentovaných Scot zaznamenal vítězství.

Nejvýznamnějším z nich je právě ten Lotus 25, v němž Clark vyhrál v roce 1963 Grand Prix Velké Británie v Silverstone na cestě ke svému prvnímu titulu mistra světa. Celkem Clark vyhrál Grand Prix Velké Británie ne méně než pětkrát, to je rekord, který dodnes nebyl překonán. Tři z těchto vítězství se odehrály v Silverstone.

Classic Motor, foto D.R. archiv