Akce

Maestro vystavuje na Smíchově – do 27. září

Příznivci obrazů malíře Václava Zapadlíka se po delší době dočkali ucelené výstavy mistrových děl. Po dobu téměř čtyř neděl jsou po celém světě obdivované obrazy automobilových veteránů k vidění v Galerii Portheimka na pražském Smíchově, nedaleko Maestrova bydliště.

Kromě červeného Duesenberga vítá návštěvníky i nadživotní socha Maestra

V pondělí 2. září večer byla slavnostní vernisáží zahájena výstava, vlastně první takováto souhrnná výstava Václava Zapadlíka v obrazové galerii, jinak se většina výstav mistrových děl konala při různých veteránských akcích.

V pátek kamarádi stěhovali obrazy z atelieru...

...a pak to s Maestrem zapili vedle v kafírně

 

Výstavu má „na svědomí“ především městská část Praha 5, která nabídla uspořádat tuto výstavu k Maestrovým 70. narozeninám (23. září). V pátek se převážely obrazy z Maestrova nedalekého atelieru, v sobotu se začalo instalovat a v pondělí večer mohli přijít pozvaní hosté na slavnostní vernisáž. Vystřídalo se několik řečníků, z nichž zaujali především spisovatel Jan Králík a sám Maestro, jehož řeč byla jako obvykle opepřena několika vtipnými sarkasmy.

Jan Králík nejprve nastínil běh oslavencova života...

...což vtipnými poznámkami doplnil sám Maestro...

...a pak už spustil dixieland. Chyběla jen píseň "Václava mám nejradši..."

Do nevelkých prostor se ani všichni hosté nemohli vtěsnat, a tak využívali i sousední prostory kavárny a venkovní zahrádku, kterou ovšem skrápěl lehký déšť. Na přibližně 80 instalovaných prací se přišla podívat, ale zejména pozdravit Václava Zapadlíka, celé plejáda osobností, nechci použít trapný výraz celebrit, ale posuďte sami: Emil Příhoda, Josef Štangl, Pavel Pafko, Bohuslav Klein, Jiří Koťátko, Svatopluk Holata, Petr Skuhravý, Jan Tuček, Karel Kupka, Petr Ptáček, Jiří Rameš a další a další a také… Karel Gott!

Karel Gott v zajetí manželů Zapadlíkových, za nimi se usmívá Emil Příhoda

Tři doktoři: medicíny, práv a filosofie – P. Pafko, B. Klein a J. Králík

 

Přijďte se též pokochat!

Čtete správně: karosérie Zapadlík

Fanoušky si získávají zejména dynamické obrazy ze závodů

Václav Zapadlík – karosář. Příkladný čtyřpohled doplněný perspektivou

Výstava v Galerii Portheimka je otevřena na adrese Štefánikova 12, Praha 5 každý den kromě pondělí od 13 do 18 hodin až do 27. září.

Petr Hájek, Classic Motor