Akce

Jiřímu Kristiánu Lobkowiczovi odhalili pamětní desku na rodném domě

Ve čtvrtek 22. května byla v Turnově na rodném domě Jiřího Kristiána Lobkowicze slavnostně odhalena pamětní deska. Při té příležitosti proběhlo setkání a sportovní jízda vozů Bugatti a dvousedadlových sportovních a závodních automobilů z třicátých let.

Pamětní deska na domě č. 440 v Turnově

 

Jiří Kristián Lobkowicz

Ke slavnostnímu aktu došlo ve výroční den Lobkowiczova úmrtí. Nadějný český automobilový závodník Jiří Kristián Lobkowicz měl 22. května 1932 na autodromu Avus v Berlíně smrtelnou nehodu v automobilu Bugatti 54. Narodil se v Turnově 22. února 1907. Jeho osudem byly automobily. Vášeň pro rychlé vozy zdědil po otci, záhy po dosažení dospělosti začal závodit. S vozy značky Bugatti dosáhl několika významných úspěchů, ale jeho slibná kariéra závodníka skončila na Avusu, kde Lobkowicz nezvládl svou novou Bugattku 54, krátce po startu havaroval a smrtelně se zranil.

Jiří Jan Lobkowicz při slavnostním odhalení pamětní desky

Že se potomek slavného šlechtického rodu Jiří Kristián Lobkowicz narodil v Turnově v domě u Jizery naproti Jutě, je velkou novinkou i pro znalce regionu. Zástupce rodu a současný majitel mělnického panství Jiří Jan Lobkowicz při slavnostním odhalení pamětní desky připomněl, že v jeho rodině je Jiří Kristián váženou osobou, i když zemřel v mladém věku.

Bugatti 51 zapůjčená Národním technickým muzeem

Jiří Kristián Lobkowicz je velkou osobností zejména mezi majiteli exkluzivních vozů značky Bugatti. Pamětní desku na domě čp. 440 společně odhalili starosta města Tomáš Hocke a Jiří Jan Lobkowicz. Pamětní deska vznikla ve zdejší uměleckoprůmyslové škole. Jde o práci studenta ateliéru uměleckého odlévání Jana Kašpara, který práci zhotovil za vydatné pomoci Antonína Stratílka, dílenského mistra SUPŠ.

Bugattek přijelo do Turnova šest…

…ne všechny ale po vlastní ose

 

Připomínková jízda vozů Bugatti a dalších dostala název Bugatti step Jiřího K. Lobkowicze a vedla ze Sychrova přes Svijany a Vyskeř do Turnova, kde proběhla výstava vozidel, a zpět na Sychrov. Na výstavu zapůjčilo Národní technické muzeum i svůj závodní vůz Bugatti 51, který se jen lehce liší od modelu 54, v němž zahynul Lobkowicz.

Vě<p>ra Janoutová

Přijela i známá novinářka a sběratelka Citroenů Věra Janoutová

Petr Hájek, Classic Motor