Akce

Český kabriolet a kupé na dvoře ČVUT

Fakulta dopravní Českého vysokého učení technického opět vymyslela lahůdku pro obdivovatele krásných starých vozidel a připravila tématickou expozici v podobě 22 automobilů, které vystavila na dvoře své budovy v Konviktské ulici v Praze.

cvut_2Nekomerční komorní akce se konala o víkendu 17.–19. června a navázala tak na předloňskou přehlídku českých motocyklů. Už tehdy se nesly hlasy, že by si taková akce zasloužila lepší prostory a větší publicitu i delší trvání, ale pořadatelům patří dík za to, že dokázali získat majitele skvostů k zapůjčení vozidel k výstavce a s minimálními náklady udělali radost řadě fanoušků všech generací.

soska810

Pragovácká soška Vítěze

lak_det810

Poslední laurinka vyráběná již značkou Škoda

 

lak810

Nádherné loukotě na L&K 110

cvut_3

Krásně zpracovaná Praga Piccolo 6

Výstavě dominovaly dva luxusní kabriolety, shodou okolností (?) zaparkované vedle sebe: Walter 6B Regent a Wikov 70. Ten druhý jsme mohli obdivovat na nedávné výstavě Benzínové opojení v pražském Mánesu a je o něm známo, že karosérie byla postavena podle výkresů Václava Zapadlíka, když ta původní byla za války přestavěna na hasičský vůz jako ochrana před zabavením vozu nacisty. Walter s řadovým šestiválcem s karosérií od Sodomky i Wikov s řadovým osmiválcem představují předválečnou českou (i československou) automobilovou elitu.

wikov810

Wikov 70

walter810

Walter 6B Regent

wikov_det810

Detail nárazníku vozu Wikov 70

walter_det810

Detail příslušenství Walter 6B

Obdivovat nebo alespoň prohlédnout jsme si mohli na výstavě ale i méně honosná vozidla značek Praga, Škoda, Laurin a Klement, Aero, Tatra a další, včetně prototypů či novodobých retromodelů jako Gordon či Kaipan. Ke každému vystavenému automobilu byla vyhotovena tabulka se základními technickými údaji, se jménem zapůjčitele a s informací o historii toho kterého exempláře. Většinou hodně zajímavé čtení.
Trochu v rozporu s názvem akce zde byly i dva vozy Bugatti, které tak tvořily měřítko pro vozy české provenience. Ovšem i tyto “bugatky” mají českou stopu, protože jejich prvními majiteli, a stejně tak i současnými majiteli, byli Češi.

bugblue810

Bugatti po Elišce Junkové má doktor Koťátko už přes 50 let

buga810

Bugatti T40 vystřídala řadu majitelů v Evropě i zámoří

 

Pro sběrastele bude z výstavy zpracován almanach, podobně jako z výstavy Český motocykl. Ten je možné zakoupit v ČVUT za 250 Kč.

cm2014
Kdo si všiml nenápadné šipky v průchodu do dvora, mohl navštívit i malou sklepní místnost s fotografiemi a návrhy designéra Václava Krále.

kral810_2

Václav Král jako autokrosařský kaskadér

kral810_1

Václav Král jako odvážný motokrosař

 

text a foto Petr Hájek, Classic Motor

Kabriolety a kupé na dvoře ČVUT (abecedně)
Aero 30 Polokabriolet
Aero Minor Sodomka
Aero Minor Sport
Bugatti T40
Bugatti T43/44 Uhlík
Gordon Roadster
JAB 350
Kaipan 16
Laurin & Klement Škoda 110
Lidovka
MTX Roadster
Praga Lady
Praga Piccolo 6
Škoda 440 Karosa Polytex
Škoda 450 Felicia
Škoda Superb 3000/952 KFZ21
Tatra 30/52
Tatra 30 kabriolet
Tatra 57A Sport roadster
ÚVMV GT
Walter 6B Regent
Wikov 70