Akce

BMW oslavuje narozeniny Henryho Royce ve svém muzeu v Mnichově

Pokud jde o vlastnické vztahy, patří britské rodinné stříbro, automobilka Rolls-Royce, Němcům, a tak nesmí překvapit, že výstava ke 150. výročí narození Sira Fredericka Henryho Royce se odehrává v Německu, konkrétně v mnichovském muzeu BMW.

Je to od převzetí anglického výrobce německým kapitálem před deseti lety poprvé, kdy jsou automobily Rolls-Royce takovýmto způsobem představeny veřejnosti v německém muzeu. Výstava nese název Strive for perfection (ano, v angličtině!), což znamená „boj o dokonalost“ a rozkládá se na 1000 metrech čtverečních muzea rozčleněných do pěti podlaží. Ne, že by tam bylo tolik automobilů, těch bylo vybráno patnáct, ale součástí prezentace firmy Rolls-Royce jsou různá témata, která na panelech podrobně ukazují na schopnosti, um a zručnost tradičního britského výrobce superluxusních automobilů v oblasti techniky, designu a zpracování materiálů, až po propagaci. Mimo jiné se návštěvník seznámí i s vývojem sošky Duch extáze a mřížkou chladiče „Panteon“, pro značku tak charakteristické. Kromě výrobků R-R jsou vystaveny i nadčasové výrobků dalších britských výrobců luxusního oblečení a předmětů z kůže, skla či stříbra.

 

 

Německý majitel značky se samozřejmě musí pochlubit i svým přínosem, a tak generální ředitel Rolls-Royce Motor Cars Torsten Müller-Ötvös říká: “Tato výstava hrdě oslavuje desáté výročí renesance značky Rolls-Royce v rámci skupiny BMW. Naše současné automobily jsou unikátní směsí německé technologie a mimořádné britské řemeslné zručnosti a designu a je proto dobře, že je úspěšná historie tohoto britského výrobce připomínána právě zde v BMW Museu, kultovním místě, které je duší i pamětí BMW Group.”

Mezi vozy představovanými na výstavě jsou tak nejen veteráni od roku 1907, ale i modely z loňského roku. Mezi nejzajímavěhší exponáty určitě patří experimentální Rolls-Royce 10EX z roku 1926, který svého času nejen navrhoval, ale i řídil sám Sir Henry Royce, a byl prototypem “nového” Phantoma.

Výstava samozřejmě nepřipomíná jen Sira Royce, ale návštěvník se dozví vše i o Charlesi Stewartu Rollsovi, jak se s Roycem v roce 1904 potkali a všechno to začalo. Jak napsal jeden britský server: je to nádherná výstava o britském automobilovém výrobci, jediné, co nesedí, je, že se odehrává v muzeu BMW.

text: Classic Motor, foto: BMW